Lebo presne, ale že úplne presne to isté som počúval za bývalých komunistov: "Ak má socializmus nedostatky, treba prekonávať tie nedostatky, nie socializmus.". Hovorili tomu, že kritika má byť "konštruktívna". Mohol si napríklad kritizovať vedúceho miestneho obchodu, že nemajú toaletný papier, ale už si nemohol hovoriť, že nedostatok toaletného papiera je dôsledkom principiálnej nefunkčnosti centrálneho plánovania.
Pozerám, že za tie desiatky rokov a jednu "revolúciu" sa toho zasa až tak veľa nezmenilo. :)
Mohol by si mi prosím detailne opísať, akým spôsobom si prijal onú bájnu spoločenskú zmluvu? A prečo by som ňou mal byť viazaný aj ja, čo nabetón viem, že som nič také neprijal?
Ta "spoločenská zmluva" je viac-menej metaforické vyjadrenie skutočnosti, že občania a štát majú voči sebe navzájom isté práva a povinnosti. Ale ak sa necítiš byť ňou viazaný, prosím - zahoď občiansky preukaz, vodičský preukaz... Keď ťa zastavia policajti a budú pýtať vodičský preukaz, pošli ich do prdele, neplať dane, na druhej strane keď ti štát bude chcieť vyplácať dôchodok tak mu odkáž, nech si ho nechá... a tak... Nenavádzam, ale keď si chceš silou-mocou niečo dokazovať, čo už s tebou...
A vedel by si konkretizovať, ako by sa dalo odhlásiť z toho dôchodkového systému? Do toho by som určite šiel. Dostanem späť zaplatené dôchodkové príspevky a podpíšem, že od štátu žiadny dôchodok nebudem dostávať. Tiež vodičský: ak ma nechajú jazdiť, ja ho fakt nepotrebujem.
Z čoho všetkého sa vieš odhlásiť? Ak to skutočne dokážeš, tak odporúčam si otvoriť poradenský biznis a nebudeš stíhať vybavovať zákazníkov.
Prave to je ten PROBLEM, ze COKOLVEK povodne POZITIVNE, co ludska rasa dostane do ruk tak znetvori az do nehorazne skodlivej podoby...
Prikladov by som vedel vymenovat snad milion v podstate z kazdej oblasti...
Takze aj spominana "spolocenska zmluva" bol povodne vyborny a pokrokovy konstrukt --> ktory ale pri realizacii v praxi nehorazne ZMUTOVAL (podobne ako krestanstvo, komunizmus, demokracia atd..) az do aktualnej podoby.
Napr. uvadzany priklad so soferom "zlocincom" iducim 120 cez obec je vseobecne prijatelny a da sa brat ako "sucast spolocenskej zmluvy, lenze... Toto postupne zmutovalo do podoby, ked vo "formalnej obci" (nezastavana oblast) nainstaluje starosta automaticky merac rychlosti a aby bol dostatocne "vynosny", tak zmasiruje "dopyt spolocnosti" co podoby ze bude rozosielat mastne pokuty za 38kmh (miesto 30) - a to kludne aj v noci, ked tam je uplne mrtvo!
Paradoxne oddelenost systemu od konkretnych osob sa prejavi tak, ze ked dalsi obdobie nebude zvoleny a vyhra "konkurencna klika", tak budu tieto mastne pokuty chodit aj samotnemu presadzovatelovi (byvaly starosta) - princip "dog eat dog" :o)))
Aj Masaryk bol komunista?
Pozerám, že za tie desiatky rokov a jednu "revolúciu" sa toho zasa až tak veľa nezmenilo. :)