Rozpad spoločenskej zmluvy (2): R. F. útočí

Autor: Vladimír Hojstrič | 29.11.2019 o 13:55 | (upravené 29.11.2019 o 14:07) Karma článku: 2,20 | Prečítané:  908x

Veľké príbehy majú svojích hlavných záporákov. To, že niekedy sa realita podobá na fikciu z príbehu sa občas stane. Dejinnosť nás učí, že svet aký poznáme, vzniká neustálym súperením vzájomne protichodných princípov. 

Dňa 26.11.2019 sa poslanec NR SR Róbert F. rozhodol, že sa nebude rokovať o všetkých návrhoch v parlamente. Pretože už isto nebude ďalšia schôdza (keďže volebné obdobie končí o púhe 3 mesiace, čo je príliš málo, na takéto zložité veci), pretože diskutovať o stiahnutých návrhoch zákonov by bolo iba politikárčenie (len úplnou náhodou to boli desiatky návrhov opozície) a treba sa celou svojou mysľou sústrediť na rozprávku o štátnom rozpočte. Rozprávku preto, lebo značná časť odbornej verejnosti sa zhoduje, že štátny rozpočet pre rok 2020 je nereálny.

Je takýto postup v súlade s princípmi právneho štátu? Môže väčšina jednoducho rozhodnúť, že sa nebude diskutovať o návrhoch oponentoch? Nemyslím neschváliť návrhy opozície, ale odmietnuť si ich vypočuť a vôbec sa o nich baviť. A dokázať to to hrubou silou, len pretože môže?

Prečo koalícia jednoducho "nepretrpela" rozpravu o opozičných návrhoch, tak ako zvyčajne? Ak by ste si prezreli plénum národnej rady v čase prejednávania opozičných návrhoch, naozaj by ste nemali ako zistiť, že sa jedná o pracovný deň poslanca. Kriticky málo ľudí v miestnosti evokuje nezáujem o iný názor a iné argumenty. Ak teda koaliční volení zástupcovia ignorujú právo občanov na spoluúčasť pri riadení krajiny ( reprezentované opozičnými poslancami, ktorí zastupujú názory a vôľu časti populácie), konajú v súlade s demokratickými hodnotami vyjadrenými v ústave SR?  Je platná a funkčná spoločenská zmluva? 

Bohužiaľ naozaj to vyzerá tak, že demokracia na Slovensku funguje v parlamente ako diktatúra väčšiny. Či už sa jedná o pravicovú alebo ľavicovú vládu. A ak v parlamente absentuje elementárna slušnosť medzi 150 poslancami, ktorí by mali zastupovať elitu na Slovensku, ako môžeme očakávať, že v bežnom živote sa byť slušným oplatí?

Našťastie, oplatí sa nesúdiť podľa najhoršej vzorky. Morálka, čestnosť a férovosť sú vlastnosťami, ktoré nikdy nie sú na škodu, ak nás aj gauneri v oblekoch svojím správaním presviedčajú o opaku. Verím, že nakoniec dôjde na každého, ale musíme vydržať. Naozaj len trpezlivosťou a neustúpením môžeme vytvoriť z tohto marazmu niečo nové, lepšie. Skeptici (oni sami seba nazývajú realisti) budú tvrdiť, že sa stav na Slovensku nikdy nezlepší. Avšak toto je samo sa napĺňajúce proroctvo, lebo ak nebudeme zlepšovať samých seba, naozaj sa nič nezlepší. Len vierou v lepší zajtrajšok, aktívnym prístupom a neustúpením nespravodlivosti môžeme vytvoriť niečo nové, lepšie. Aj let na Mesiac vyzeral na začiatku ako nerealizovateľne sci-fi, no nadšenie a nasadenie niekoľkých jednotlivcov dokázalo pokoriť gravitačnú silu a vyletieť do nebies. Vízie sa tak stali skutočnosťou. A aj toto je jedným z najčastejšie sa opakujúcich príbehov. Pribehov o tých, ktorý nedali na skepticizmus okolia a pretvorili svet.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?